PROCESSORE INTEL CORE i9 11900F LGA1200 BX8070811900F LGA 1200 MAX 5.00GHZ BOX
Riferimento 9874
Iva inclusa
Prezzo:
Condizione: ricondizionato grado A
Garanzia: 12 mesi
Rimborso garantito
CPU Specifications
Total Cores
8
Total Threads
16
Max Turbo Frequency
5.20 GHz
Intel® Thermal Velocity Boost Frequency
5.20 GHz
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency ‡
5.10 GHz
Intel® Turbo Boost Technology 2.0 Frequency‡
5.00 GHz
Processor Base Frequency
2.50 GHz
Cache
16 MB Intel® Smart Cache
Bus Speed
8 GT/s
TDP
65 W
Supplemental Information
Marketing Status
Discontinued
Launch Date
Q1'21
Embedded Options Available
No
Use Conditions
PC/Client/Tablet
Datasheet
View now
Memory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
128 GB
Memory Types
DDR4-3200
Max # of Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
50 GB/s
ECC Memory Supported ‡
No
Expansion Options
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
4.0
PCI Express Configurations ‡
Up to 1x16+1x4, 2x8+1x4, 1x8+3x4
Max # of PCI Express Lanes
20
Package Specifications
Sockets Supported
FCLGA1200
Max CPU Configuration
1
Thermal Solution Specification
PCG 2019C
Intel® Thermal Velocity Boost Temperature
70 °C
TJUNCTION
100°C
Package Size
37.5 mm x 37.5 mm
Advanced Technologies
Intel® Gaussian & Neural Accelerator
2.0
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Yes
Intel® Optane™ Memory Supported ‡
Yes
Intel® Thermal Velocity Boost
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 ‡
Intel® Turbo Boost Technology ‡
Intel® Hyper-Threading Technology ‡
Intel® 64 ‡
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2, Intel® AVX-512
Idle States
Enhanced Intel SpeedStep® Technology
Thermal Monitoring Technologies
Intel® Identity Protection Technology ‡
Security & Reliability
Intel® AES New Instructions
Secure Key
Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX)
Intel® OS Guard
Intel® Trusted Execution Technology ‡
Execute Disable Bit ‡
Intel® Boot Guard
Intel® Stable IT Platform Program (SIPP)
Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡
9874
1 Articolo
Scheda tecnica
QUANTITA ARTICOLO
UNITA DI MISURA
Unità
CONDIZIONE
GRADO ESTETICO
A - Eccellente
GARANZIA
PAESE DI FABBRICAZIONE
ALTEZZA
LUNGHEZZA
LARGHEZZA
BRAND (Marca)
Intel
MODELLO PROCESSORE
Intel Core i9-11900F
VELOCITA DI CLOCK
NUMERO DI CORE TOTALI
VELOCITA BUS
2,5 GHz