PROCESSORE CYRIX CX486DX4-100GP PGA168 100MHZ CPU TRAY VINTAGE
Riferimento 11589
TTC
Prezzo:
Condizione: ricondizionato di grado A
Garanzia: 12 mesi
Rimborso garantito
Cyrix Cx486DX4-100GP
100 MHz
168-pin ceramic PGA
Cyrix Cx486DX4 100GP4
View previous object8540 | Edge 3D 3240View next object
Cyrix' 100MHz 486; just like their 66MHz and 80MHz version it's a reversed engineered part and generally didn't perform as well as Intel's DX4/100. Although basic mathematic calculations and Whetstone seem to go very well on the Cyrix 486 processors.
Specifications
Core / Codename80486
Clockfrequency100MHz
Front Side Bus33MHz
Multiplier3x
vCore3.45V
L1 cache8KB
L2 cacheNone
sSpecN/A
Chip date9531
Stepping?
SocketPGA168
Transistor count1.2M
ConditionCPU only
Engineering sample?No
11589
1 Article
Fiche technique
UNITA DI MISURA
Unità
GRADO ESTETICO
A - Eccellente
LUNGHEZZA
4,5 cm
LARGHEZZA
4,5 cm
BRAND (Marca)
Cyrix
TIPO DI SOCKET
PGA 168
MODELLO PROCESSORE
CYRIX CX486DX4-100GP
VELOCITA DI CLOCK
100 MHz
VELOCITA BUS
33 MHz